کتاب اثر مرکب (بخش دوم) – دارن هاردی

اثر مرکب

چرا می‌گن انجام هر کاری ممکنه؟

.

اثر مرکب

.

نویسنده: دارن هاردی

مترجمان: لطیف احمدپور، میلاد حیدری

.

تا وقتی آرزوها و انگیزه‌هاتان را درست انتخاب نکنید، هر راه جدیدی را که برای بهتر کردن زندگی‌تان جستجو می‌کنید، رها خواهید کرد. اگر نیروی چرای‌تان آرزوهای‌تان به اندازه کافی قدرتمند نباشد و ثبات تعهدتان به اندازه کافی قوی نباشد، شما هم مثل همان آدم‌هایی می‌شوید که اولِ سال برای سال پیش رو نیت انجام کار خاصی می‌کنند ولی خیلی زود تسلیم می‌شوند و برمی‌گردند به بی‌توجهی در انتخاب های بد.

.

انگیزه‌ی اصلی

نقطه‌ی دسترسی به نیروی چرای‌تان، از طریق ارزش‌های اصلی و درونی شماست؛ که هم تعریف میکند چه کسی هستید و هم اینکه چه می‌خواهید. وقتی کارهای‌تان در تضاد با ارزش‌هایتان باشند، سرانجام دچار ناراحتی و افسردگی می‌شوید. تعیین و مشخص کردن کامل ارزش‌های اصلی، یکی از مهمترین قدم‌ها در هدایت زندگی‌تان به والاترین چشم‌اندازهایتان است.

.

به چه کسی تبدیل می‌شوید

اگر بزرگ‌تر می‌خواهید، باید انسان بزرگ‌تری شوید. موفقیت چیزی نیست که تعقیب‌اش کنید، چیزی که تعقیبش می‌کنید، از شما فرار می‌کند؛ مثل تلاش برای تعقیب پروانه‌ها. موفقیت چیزی‌ست که آن را جذب می‌کنید؛ آن هم با شخصی که به آن تبدیل می‌شوید.

فرمول زندگی

اهداف = مرکب شدن(زمان) + عادت(انجام مکرر) + رفتار(اقدام) + انتخاب(تصمیم)

اولین وظیفه‌ی شما این است که با ثبت عادت‌هایتان از نحوه‌ی رفتارهایتان باخبر شوید. در چه مواقعی غفلت کرده‌اید و عادت بد ناخودآگاهی را به وجود آورده‌اید که باعث انحراف شما از مسیرتان شده است؟ یادتان باشد تنها مانع بین شما و هدفتان، رفتار شماست! تغییری کوچک و ساده در یک عادت، باعث یک جهش بزرگ و رو به جلو در تعادل و بهره‌وری می‌شود.

پیشنهاد می‌کنم این مقاله را حتما بخوانید:  خلاصه کتاب قانون جذب - مایکل لوسیر

.

پنج استراتژی ریشه کن کردن عادت‌های بد

 1. کشف محرک‌ها: چهار سوال بزرگ که در پشت هر عادت بدی قرار گرفته اند؛ چه کسی، چه چیزی، چه وقتی، چه جایی. این سوالات به افزایش آگاهی شما از عادت‌های رفتاری‌تان بیشتر می‌کند.
 2. پاک سازی خانه: خانه تان را کاملاً پاکسازی کنید. به طور مثال اگر می‌خواهید غذاهای سالم‌تری بخورید، قفسه های آشپزخانه را از هر غذای ناسالمی پاک کنید و خریدشان را نیز متوقف کنید.
 3. جایگزین کردن: چگونه می‌توانید عادت‌های بدتان را تغییر دهید که دیگر مضر نباشند؟ آن‌ها را با عادت‌های سالم‌تری جایگزین کنید یا اینکه آن‌ها را برای همیشه رها کنید.
 4. آرام شروع کنید: عادت ها در شما تکرار، تقویت ونهادینه شده است پس عاقلانه است که برای رها کردنشان به خودتان کمی وقت دهید و آهسته و پیوسته عمل کنید.
 5. یا بپرید: برای بعضی‌ها هم اینکه عادات بدشان را به یکباره قطع کنند، آسان‌تر است.

.

شش استراتژی برای ایجاد عادت‌های خوب

 1. خودتان را برای موفقیت آماده نگه دارید.
 2. اصل افزودن ؛ جای تمرکز روی چیزهایی که باید از آن صرف نظر کنید، ببینید چه چیزهایی را می‌توانید به زندگی‌تان «اضافه کنید» تا به کمک آن‌ها تجربیات زندگی‌تان را غنی‌تر کنید؟
 3. کارهای‌تان را به دیگران بگویید: اجرای یک نمایش عمومی از مسئولیت پذیری
 4. یک همراه موفقیت پیدا کنید.
 5. رقابت و رفاقت
 6. جشن بگیرید! پاداشی هرچند کوچک برای قدردانی از خودتان به خاطر چسبیدن به یک رفتار جدید در نظر بگیرید.

.

چطور توقف ناپذیر شویم؟

 • انتخاب ها و تصمیم‌های جدید بر اساس اهداف و ارزش‌های اصلی‌تان.
 • به کار بستن آن انتخاب ها از طریق رفتارهای مثبت و سازنده.
 • تکرار کافی آن اقدامات و اعمال مثبت برای به وجود آمدن عادت‌های جدید.
 • تبدیل رویه‌ها و ریتم‌های رفتاری به کارهای منظم روزانه.
 • ثابت قدم و پایدار ماندن برای یک دوره‌ی به اندازه کافی طولانی.
پیشنهاد می‌کنم این مقاله را حتما بخوانید:  خلاصه کتاب آخرین راز شاد زیستن - اندرو متیوس

.

زباله وارد شود، زباله خارج می‌شود

سه نوع از تأثیرات هستند که روی هر شخصی اثر می‌گزارند: ورودی‌ها(چیزی که مغزتان را با آن تغذیه می‌کنید)، ارتباط‌ها(آدم‌هایی که وقتتان را با آن‌ها می‌گذرانید) و محیط(اطرافتان).

.

بیشتر وقتتان را با چه کسانی می‌گذرانید؟

ما به میانگین پنج نفری تبدیل می‌شویم که بیشترین وقتمان را با آنان سپری می‌کنیم. بیشتر وقتتان را با چه کسانی می‌گذرانید؟ چه آدم‌هایی را بیش‌تر تحسین می‌کنید؟ آیا این دو گروه دقیقاً یکسان هستند؟ اگر نه، چرا؟!!!

در نظر گرفتن خودتان به عنوان سرسخت‌ترین رقیبتان، یکی از بهترین راه‌ها برای چند برابر کردن نتایج‌تان است.

وقتی شرایط سخت است، مشکلات پیش می‌آیند، فریب و وسوسه بزرگ است و همان وقتی‌ست که شما باید شایستگی‌تان را برای پیشرفت اثبات کنید. آرزو نکنید که ای کاش آسان‌تر بود، آرزو کنید خودتان بهتر بودید.

اثر موجی کمک کردن به دیگران و بخشیدن سخاوتمندانه‌ی وقت و انرژی‌تان به آنها این است که بزرگترین ذی‌نفع این نوع دوستی‌تان خواهید بود.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

watchanimeonline.co