خلاصه کتاب اثر مرکب – دارن هاردی #صددریک

اثر مرکب

هرچه بکارید همان را درو می‌کنید!

.

.

نویسنده: دارن هاردی

مترجمان: لطیف احمدپور، میلاد حیدری

.

هیچ فرمول مخفی، نوشداروی سحرآمیز یا راه‌حل سریعی برای موفقیت وجود ندارد. به هرچیزی که به آن فکر ‌کنید، می‌توانید برسید. خُب، البته در صورتی که فقط بدانید چگونه. کسب موفقیت، سخت است. این فرایند پرزحمت ، ملال آور و بعضی وقتها حتماً خسته کننده است. پولدار شدن، نافذ و جهانی شدن در رشته و زمینه‌ی خودتان، آهسته و دشوار اتفاق می‌افتد.

.

بیایید شروع کنیم!

ثبات و پایداری، کلید نهایی موفقیت است. اصلاً اهمیتی ندارد که چقدر باهوش هستید، باید نداشتن تجربه، مهارت، هوش یا توانایی‌های ذاتی را با تلاش زیاد و سخت کوشی‌تان جبران کنید.اثر مرکب، اصل به دست آوردن پاداش‌های بزرگ از طریق مجموعه‌ای از انتخاب‌های کوچک وهوشمندانه است. با وجود این که نتایج به دست آمده خیلی بزرگ هستند، ولی قدم‌هایی که برمی‌دارید، خیلی به چشم نمی‌آید.

.

تفاوت‌های بنیادین = انتخاب‌های کوچک و هوشمندانه+پایداری+زمان

.

اثر موجی

واقعیت اینست که حتی یک تغییرکوچک، می‌تواند اثر قابل توجهی داشته باشد و یک اثر موجی و ناخواسته بوجود آورد. جامعه، جوری ما را شرطی کرده است که به اثر بخشیِ تلاش‌های بزرگ به شدت اعتقاد داریم. ولی در واقع، قضیه برعکس است. زیبایی اثر مرکب در سادگی‌اش است. ماه‌های اول نتایج ناملموس و نامشهود هستند، ولی در نهایت تفاوت خیلی زیای پیدا می‌شود. در طول مسیر رفتار آدم‌ها دقیقاً یکسان به نظر می‌رسد، ولی جادوی اثر مرکب، بالاخره شروع به اثرگذاری می‌کند.

.

هیچ چیزی مثل موفقیت رو به نابودی نمی‌رود

انتظارات ما از آنچه که برای موفقیت بادوام و پایدار لازم است؛ نه تنها کم‌رنگ شده‌اند، بلکه بیشتر فراموش شده‌اند؛ مواردی مثل پایداری، سخت‌کوشی، بردباری و… ما فراموش کرده‌ایم که به جان کندن‌های اجدادمان احترام بگذاریم؛ آن‌ها تلاش زیادی می‌کردند که در زندگیشان نظم و انضباط بوجود آورند، شخصیت شان را مستحکم کنند و برای مبارزه با وضعیت های جدید، حاضر به یراق باشند. مردم به یک سطح قابل توجه از موفقیت می‌رسند و بعد از آن آسوده و بیخیال می‌شوند. موفقیت‌شان روی چشم‌اندازشان سایه انداخته و آن‌ها از تلاش کردن دست می‌کشند!

پیشنهاد می‌کنم این مقاله را حتما بخوانید:  خلاصه کتاب انسان 2020 (بخش نهایی)

.

تنها راه رسیدن به موفقیت از طریق انجام پیوسته‌ی کارهای معمولی، غیرجذاب، غیر مهیج و بعضی وقتها نظم و ترتیب‌های سخت روزانه‌ست که در طول زمان مرکب شده‌اند.

.

چه کارهایی انجام می‌دهم که انجام‌دادنشان را آگاهانه انتخاب نکرده‌ام، ولی در عین‌حال هر روز انجامش می‌دهم؟

انتخاب‌ها ریشه‌ی هرکدام از دستاوردهای شماست. هر انتخاب‌تان، رفتاری را شروع می‌کند که به مرور زمان به یک عادت تبدیل می‌شوند. شما به خودتان اجازه داده‌اید که بدون فکر، انتخاب کنید؛ و تا وقتی ناخودآگاه انتخاب می‌کنید، نمی‌توانید آگاهانه آن رفتار بیهوده را تغییر دهید و به عادتهای سازنده تبدیل اش کنید. حالا وقت بیدارشدن است و انتخاب‌های توانمند کننده.

مسئولیت 100 درصد

اگر همیشه برای هر چیزی که تجربه می‌کنیم 100 درصد مسئولیت را بپذیریم؛ یعنی کاملاً مسئولیت همه‌ی انتخاب‌ها و رفتارهایمان را به عهده بگیریم، در این صورت قدرت در دستان خودمان خواهد بود و همه چیز بستگی به خودمان خواهد داشت، ما در مقابل هرکاری که انجام داده‌ایم یا نداده‌ایم و طرز واکنش هایمان به اتفاقاتی که برایمان رخ داده اند، مسئول هستیم.

.

فرمول کامل خوش شانسی

.

شانس = آمادگی (رشد شخصی) + نگرش ( باورها_طرز فکر) + فرصت (چیزهایی خوبی که سر راه شما قرار می‌گیرند)

.

برگ برنده‌ی شما

اولین قدم برای تغییر، آگاهی است. از شما می‌خواهم اقداماتی را شناسایی کنید که به آن جنبه از زندگیتان مربوط هستند که می‌خواهید بهبود ببخشید و بعد، اطلاعات مربوط به آن‌ها را ثبت کنید. دفترچه یادداشت ویک خودکار؛ هرروز بدون هیچ تخلفی و بدون هیچ عذر و بهانه و هیچ استثنا قائل شدنی، ثبت کردن را شروع کنید. با این کار زندگی‌تان و در نهایت شیوه‌ی زندگی‌تان متحول می‌شود. این فرآیند شما را مجبورتان می‌کند در هر لحظه ای دقیقاً بدانید در چه وضعیتی هستید و عملکردتان چگونه است. به طور مثال اگر تصمیم گرفته‌اید وزنتان را کم کنید، باید هرچیزی را که در دهانتان می‌گذارید، ثبت کنید.

پیشنهاد می‌کنم این مقاله را حتما بخوانید:  خلاصه کتاب قانون جذب - مایکل لوسیر

.

ثبت کردن= شیوه ی رفتن ما به سمت تغییر هرچیزی‌ست که مانع‌ می‌شود وما را عقب می‌اندازد.

.

همین امروز

ثبت کردن باید کامل‌ و جامع و البته سازمان یافته، منظم، بی‌وقفه و همیشگی باشد. هرروز بالای صفحه‌ی جدید تاریخ آن روز را بنویسیدو ثبت وقایع را آغاز کنید. هیچ چیزی تبدیل به عادت نمی‌شود مگر اینکه به مدت سه هفته مکرر آن را انجام دهید.به خودتان قول دهید که این کار را شروع می‌کنید، همین امروز. 21روز رفتارهایتان را ثبت کنید.

.

زمان، خیلی مهم است

آیا با خودتان می‌گویید خیلی دیر به این فکر افتاده‌اید و دیگر هرگز به آن نقطه نمی‌رسید؟ این فقط یک فکر منفی و ناامیدکننده‌ی دیگراست و وقت آن رسیده این فکرها را دور بریزید. هر عمل بزرگ و ماجراجویی خارق العاده، با برداشتن قدم‌های کوچک شروع می‌شود. اولین قدم، همیشه سخت تر از آنچیزی که واقعاً هست، به نظر می‌رسد.

.

شکست خوردن یک عادت است و پیروز شدن هم همینطور

همه‌ی دستاوردهای شما، نتیجه‌ی انتخاب‌های لحظه به لحظه‌ی شماست، با تغییر این انتخاب‌ها، قدرت باورنکردنی برای تغییر زندگی‌تان خواهید داشت. انتخاب‌های شما گام به گام وروز به روز، اقدامات‌تان را شکل می‌دهند تا وقتی که آن‌ها به عادت‌هایتان تبدیل می‌شوند؛ تکرار، آن ها را همیشگی و دائمی می‌کند. بیایید و عادت‌های برنده شدن را دائم در زندگی‌تان تزریق کنید.

watchanimeonline.co