خلاصه کتاب آخرین راز شاد زیستن – اندرو متیوس (بخش دوم) – #صددریک

آخرین راز شاد زیستن (بخش دوم)

کسب نتیجه، محصول اندیشه!

.

آخرین راز شاد زیستن

.

نویسنده: اندرو متیوس

مترجم: وحید افضلی راد 

.

ضمیر ناهشیار ما، مجموعه ای از تمامی اندیشه های ماست و شایع ترین اندیشه‌های ما، قوی ترین رفتارهای ناهشیارمان را بوجود می‌آورد. هر اندیشه‌ی ناهشیارانه ای بر اثر تکرار در زوال زمان به یک برنامه تبدیل می‌شود. به هرچه بیندیشید وسعتش می دهید… پس به آنچه دلخواه شماست بیندیشید. اگر زندگی خود را به جبهه ای متحد بر علیه دنیا تبدیل کنید هر چه را که در مقابل خود قرار داده اید بزرگ و بزرگ تر می‌کنید.

.

من می‌خواهم با زندگی خود چه کنم؟

بسیاری از مردم نمی‌دانند که چه می‌خواهند و تازه غمگین و افسرده اند که چرا آن چیزی را که خود نمی‌دانند چیست، بدست نیاورده اند.اگر دقیقاً نمی دانید که چه می‌خواهید نزدیک‌ترین نقطه به آن هدف را بیابید و حرکت را از آنجا آغاز کنید. در هر کجا و در هر وضعیتی که هستید درمانده و پابند نباشید. درختان، اسیر خاکند، شما انسانید!

.

بهانه‌ی شما چیست؟

اگر شما هم رؤیایی دارید که برآورده نشده‌اند، بهانه های خود را تجزیه و تحلیل کنید. حقیقت این است که ما با خود آنقدرها روراست نیستیم. ما خیلی چیزها را غیر ممکن می‌نامیم اما حقیقت آن است که آنها اسباب زحمت هستند ، نه ناممکن!

.

از جایی شروع کنید!

دانایان با عمل، زندگی می‌کنندو نه با اندیشه‌ی عمل. انرژی و اشتیاق لازم برای هر کار، زمانی بدست می‌آید که آن کار را شروع کرده باشید. انرژی، نتیجه ی درگیر شدن شما در کار است. مهم، آغاز کردن است. نکته‌ای دیگر درباره‌ی آغاز کردن …. شما هرگز برای هیچ کاری به آمادگی مطلق نخواهید رسید!

پیشنهاد می‌کنم این مقاله را حتما بخوانید:  خلاصه کتاب در یک قدمی طلا

نشستن و نقشه‌ی آغاز کشیدن، بیهوده است. شور و اشتیاق، نتیجه‌ی حرکت است و از حرکت است که فرصتها و موقعیتهای تازه نمایان می‌شود. دل به دریا بزنید.

.

شهامت

شهامت، به معنی فقدان ترس نیست. شهامت، عمل کردن علیرغم ترس است. کسانی که در زندگی هیچ کاری انجام نمی‌دهند درست به اندازه‌ی کسانی که دست به مخاطرات بزرگ می‌زنند، می‌ترسند. تنها فرقش در این است که در گروه اول از چیزهای کوچک و پیش پا افتاده می‌ترسند. به‌راستی حال که قرار بر ترسیدن است چرا از چیزهای بزرگ نترسیم؟!!!

.

بدترین حالتی که ممکن است پیش بیاید، چیست؟

این سوال روشی است برای سنجش میزان تعهد وجدیت شما است. کافی است که ترسها‌ی مبهم خود را دور بریزید و جای آنها را به احتمالات خاصی بدهیدکه در بدترین حالت، ممکن است به وقوع بپیوندند.

.

راز قدرت

تیر اندازی که بی هدف شلیک میکند همه‌ی مهارتها را داراست. وقتی کار را جدی می‌گیرد دستانش به رعشه می‌افتد. وقتی پای جایزه به میان می‌آید می‌ترسد. حال بیشتر به بردن فکر می‌کند تا به تیر انداختن و همین نیاز به بردن است که قدرتش را می‌خشکاند.

.

در لحظه‌ی اکنون زندگی کنید.

تنها زمانی می توانیم بهترین بازی را ارائه دهیم که نتیجه‌ی بازی را فراموش کرده باشیم و تمام حواسمان متوجه این لحظه باشد. هر چه کمتر به بردن بیندیشیم و کمتر نگران قضاوت دیگران باشیم بازی بهتری ارائه خواهیم داد.

.

بجای تنفر از حریف برتر، مهارتهای خود را افزایش دهید!

تنفر و انزجار، انرژی شما را تحلیل می‌برد و ذهنتان را از اهداف اولیه، منحرف می‌کند. چه در ورزش و چه در زندگی، همواره باید بر خواسته‌هاتان تمرکز کنید.

پیشنهاد می‌کنم این مقاله را حتما بخوانید:  کتاب اثر مرکب (بخش دوم) - دارن هاردی

.

وقتی شاگرد آماده باشد…

وقتی تصمیم به انجام کاری می‌گیریم ابزارهای لازم خودبه خود فراهم می‌شوند. ممکن است همه‌ی اینها را تصادفی قلمداد کنیم اما با مشاهده‌ی دقیق متوجه می‌شویم که تصادفی در کار نیست زیرا این اتفاقی است که همیشه می‌افتد.

اگر با زندگی بجنگید، همیشه بازنده می‌شوید و چنانچه به دنبال آرامش ذهن هستید به پیشامدهای زندگی برچسب «خوب» یا «بد» نزنید.

.

چرا باید یاد بگیرم که اندیشه هایم را کنترل کنم؟

به دو دلیل:

  1. شما نمی‌توانید بر محیط پیرامون خود، بر اوضاع جوی و یا بر عقایدی که دیگران درباره‌ی شما دارند کنترلی داشته باشند. مهم‌ترین تنها چیزی که می‌توانید بر آن تسلط کامل داشته باشید افکار و اندیشه های خود شماست.
  2. آنچه مایه‌ی خوشبختی و شادی انسان می‌شود، درون اوست و نه عوامل بیرونی!

.

بیداری

حالا دیگر بیشتر مردم فهمیده اند که زندگی کردن در زمان حال، چقدر دشوار است. در واقع بیشترین وقت ما یا به افسوس گذشته صرف می‌شود و یا به هراس آینده.

.

سپاسگزاری و آرامش ذهن

اگر واقعاً به دنبال آرامش ذهن هستید باید حس سپاسگزاری داشته باشید. و نکته‌ی اصلی این است: «اگر می‌خواهید شکرگزار باشید، هر صبح شکرگزار از خواب برخیزید». اگر اعتقادتان این باشد که: «وقتی اوضاع زندگی‌ام بهتر شد آنگاه شکرگزار خواهم شد»، مطمئن باشید که هرگز اینگونه نخواهید شد!

مأموریت تو در زندگی، تغییر دادن جهان نیست. تو مأمور خویشتنی. تمامی راه حل ها، در درون توست!

4 پاسخ
  1. مهرانگیز
    مهرانگیز says:

    ممنون از شما . بسیار عالی . به نظرم خواندن خلاصه و نکات کلیدی یک کتاب ، انگیزه خواندن کل کتاب را در ما ایجاد می کند .ایده بسیار جالبی است . موفق باشید .

    پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

watchanimeonline.co